A nádazó borbély – Vidi József a Gulagon
A 92 éves Vidi József 7 évig volt kényszermunkán a Szovjetunióban. 1946. december 16-án, Keszthelyen tartoztatták le az egykori keszthelyi leventét, fodrászsegédet. A németek magukkal vitték Nürnberg mellé, még SS-egyenruhát is aggattak rá, de fegyvert nem adtak hozzá. Végül az amerikaiak fogságába esett. Onnan elengedték, de a szovjet katonai elhárítástól már nem. Tíz évet kapott.
A mordoviai Potyma lágereiben töltötte a büntetését. Először fodrászként dolgozott, a rabokat nyírta, borotválta. Egy évig volt a lágerba, majd amikor kiderült, hogy magyar származású, azonnal betették egy építőbrigádba, ott dolgozott egészen Sztálin haláláig. 1953. október vége felé érkezett haza. Hazatérve a rendőrség folyamatosan figyelte. Ez egészen a hetvenes évekig tartott.
Vidi József most 92 éves és a mai napig aktív tagja a Szovjetunióban volt magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének (SZOrAKÉSZ).
Vidi József személyes története mellett archív képeken megelevenedik a munkatáborok szörnyű valósága, továbbá a 2016. novemberében tartott keszthelyi GULAG emléktábla avatás is.
A film a GULAG-GUPVI Emlékév alkalmából, a Gulág Emlékbizottság civil pályázati támogatásával jött létre.
Hossz: 37 perc
A film készítői: Boros Ferenc – Horváth Zoltán
Közreműködött: Büki Boglárka
Zeneszerző: Puskás Mátyás