Teljesítsd a kihívásokat!
Ha már Keszthelyen jársz, akkor töltsd le a díjnyertes HELLO Keszthely mobil-appot és gyűjtsd be a jutalmakat! Bővebben
Múzeumok Őszi Éjszakája, Kutatók Éjszakája, régészeti gasztronómiai előadások, Mesterségek Napja, kiállításmegnyitók – beértek a Balatoni Múzeum őszi programjai, mindenkit várnak a szüretre!
Balatoni Múzeum
Szőttesek – kamarakiállítás megnyitó
Abroszok, huzatok, törülközők, öltözetek – mindezek ma már könnyen megvásárolhatók a boltokban, egykor azonban hosszú hónapok munkája kellet egy-egy lakástextil, viseleti elem elkészítéséhez. Ősztől tavaszig asszonyok és takácsmesterek szorgoskodtak a szövőszék mellett, hogy lenből, kenderből, pamutfonalakból előállítsanak mindent, amire egy háztartásban szükség van. A kiállítás a Balatoni Múzeum néprajzi gyűjteményéből válogatott szőtteseket tárja az érdeklődők elé.
Helka hajó fedélzete
Kulthajó – Interaktív mesedélelőtt a Balatoni Múzeummal
A Balatoni Múzeum a Kulthajó fedélzetén! Kalandra fel, és legyél Te is a mese aktív szereplője!
Balatoni Múzeum
Múzeumok Őszi Éjszakája
Ezen az estén Keszthely város magán – és közgyűjteményei, kiállítóhelyei különleges családi rendezvényekkel, rendhagyó tárlatvezetésekkel és programokkal várják a vendégeket.
Programok
17:00 Kapunyitás
18:00 – 19:00 Mesés este kicsiknek Bartos Erikával
A tavalyi nagy sikerre való tekintettel Bartos Erika visszatér a Balatoni Múzeumba, hogy újabb történetekkel szórakoztassa a gyerkőcöket.
19:00 – 20:00 Rendőrkutya bemutató
A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság kutyás rendőrei mutatják be négylábú járőrtársaikat.
20:00 – 20:30 Régi csontok meséje nagyoknak Rendes Katalin antropológussal
Milyen nemi jellegeket mutat a csont, vagyis honnan ismerjük fel, hogy a csontozat férfié, vagy nőé?
Hogyan deríthetjük ki, hogy mennyi idős volt az illető?
Az előadáson izgalmas kérdésekre kaphatunk válaszokat, miközben betekintünk az ásatásokon előkerült csontok titokzatos világába.
20:30 – 21:00 Új csontok meséje nagyoknak Lakics Andrea r. őrnaggyal
Mit tegyünk, ha természetjáróként csontokat találunk? Mit kezd a rendőrség a csontokkal, vagyis hogyan indul az eljárás? Hogyan derül ki, hogy kihez tartoztak a csontok? Az előadáson a rendőrség szemszögéből vizsgálják a csontokat.
21:00 – 22:00 Borkóstoló – Bődy Családi Pincészet és Borászat
Kóstolj bele Cserszegtomaj legnagyobb egybefüggő szőlőskertjének termésébe Buzás Gábor szőlész-borász vezetésével.
FIGYELEM! A várható nagy érdeklődés miatt a borkóstolón a belépésre jogosító karszalaggal és az azon felül megvásárolt REGISZTRÁCIÓS KUPONNAL LEHET RÉSZT VENNI.
A kupon ára 1500 forint/fő, és a MÚZEUM WEBSHOPJÁBAN LEHET MEGVÁSÁROLNI.
A kupont belépéskor, a karszalag megvétele után lehet átvenni az Információs pultnál.
Tárlatvezetések
17.30; 20:00 125 esztendő – múzeumtörténeti kiállítás
Érdekességek a Balatoni Múzeum fegyvergyűjteményéből.
18:00; 20:30 Néprajzi Látványtár és Raktárles
A Néprajzi Látványtárban megcsodálható tárgyak a múzeum gyűjteményi raktáraiból kerültek kiállításra. Nyerjen bepillantást a kulisszák mögé, ismerje meg a néprajzi gyűjtemény történetét és azt, hogy hogyan dolgozik egy muzeológus!
Balatoni Múzeum
Kutatók Éjszakája
17:00 – 17:30 Mogyorófavesszőtől a karbonszálig horgászat története
Csüllög Zsófia néprajzos-muzeológus
17:30 – 18:00 Modern építészet és műemlékvédelem a II. világháború után
Papp Virág Liliána művészettörténész-muzeológus
18:00 – 19:00 Mohácsi ásatás eredményei
Neményi Réka régész – Janus Pannonius Múzeum)
19:00 – 19:30 Unikális műtárgyak bemutatása a Balatoni Múzeum gyűjteményéből
Balatoni Múzeum
Madarat tojásáról – természettudományi kiállításmegnyitó
A Balatoni Múzeum madártojás gyűjteményét még nem láthatta a közönség, ezért az idén ősszel egy olyan gyűjtemény mutatkozik be, ahol nem csak 111 madárfaj tojását láthatja a látogató, de bemutatásra kerülnek látványos diorámákban az élőhelyek és a legtöbb faj is. A kiállítás magyar és német nyelven interaktívan mesél el mindent, amit a madarakról tudni kell, lehet, illik.
Balatoni Múzeum
Gasztrotúra Pelso-tól a Balatonig
Korokon átívelő kalandozásra hívja a Balatoni Múzeum az érdeklődőket, az ételek és a bor világába. A római ételkészítési és étkezési kultúra kapcsán szó esik a római konyha alapanyagairól, illetve azok mai megfelelőiről, amelyekből kóstoló is készül. Archeobotanikus vezet be a kísérleti régészet eredményeibe, a múzeum régésze mesél a római borkultúráról, végül borász kalauzol át a jelenkorba borkészítési és borfogyasztási szokásaink bemutatásával, így teljes képet kaphatunk borkultúránk múltjáról és jelenéről. Mindemellett kézműves foglalkozásunk keretében római kori ivóedényt készítünk agyagból.
Balatoni Múzeum
A Balatoni Múzeum első néprajzkutatója – Emlékkonferencia Sági János születésének 150. évfordulójára
Emlékkonferenciát tart a Balatoni Múzeum Sági János születésének 150. évfordulója alkalmából. Ő volt az az etnográfus, aki megvetette a múzeum néprajzi gyűjteményének alapjait, s tanulmányain, ismeretterjesztő írásain és fotósorozatain keresztül gondosan megörökítette a népéletet az utókor számára.
Balatoni Múzeum
Mesterségek Napja
Az évek során hagyománnyá vált, hogy a Mesterségek Napján nagy hangsúlyt fektet a Balatoni Múzeum a főzéshez és sütéshez szükséges alapanyagok feldolgozásának menetére. Mézeskalácssütéssel és díszítéssel várja a múzeum a kicsiket és nagyokat, valamint néprajzi gyűjteményéből előkerülnek cifra mézeskalács ütőfáik is. Mindemellett időszaki kamarakiállítás is nyílik a múzeum gyűjteményeiben megtalálható, gasztronómiához köthető tárgyakból – a régészeti ásatásokon előkerült agyagedényektől kezdve a rózsafánk készítőkön át a díszes porcelán étkészletig.
Forrás: Balatoni Múzeum
Ha már Keszthelyen jársz, akkor töltsd le a díjnyertes HELLO Keszthely mobil-appot és gyűjtsd be a jutalmakat! Bővebben
8360 Keszthely, Múzeum utca 2.