Történelmi látképek – Légi régészet az Olttól a Balatonig

Czajlik Zoltán régész (ELTE BTK Régészettudományi Intézet) 2017.március 30 – május 13. között megtekinthető fotókiállítása a régészet egy speciális ágának, a légi régészetnek a világába repíti el a látogatót.

A 2009-2016 között Erdélyben és a Balaton környékén készült légifotókon kulturális örökségünk gyakran csak a madártávlatból felfedezhető varázslatos világa tárul elénk: halomsírmezők, őskori és római települések, erődítmények, várak nyomai.

A légi felvételeket Czajlik Zoltán (ELTE BTK Régészettudományi Intézet) készítette, 2009-2010 között az OTKA, 2011-től a Maros Megyei Múzeum (Marosvásárhely) és a gyulafehérvári Egyesülés Múzeum, majd 2014-től az NKFIH 111058-as programja, 2015-től pedig a nagykanizsai Thúry György Múzeum támogatásával. Erdélyi részről a koordinátor Berecki Sándor, a repülések anyagi hátterének biztosításáért Soós Zoltán (Marosvásárhely), Gabriel Rustoiu (Gyulafehérvár) és Száraz Csilla (Nagykanizsa) igazgatókat illeti a köszönet. A repülővezető Simion Câmpean, illetve Talabos Gábor és Zsuppányi Zoltán voltak.

A programban készülő felvételek elsődleges azonosítását Rupnik László végzi az ELTE Régészettudományi Intézetében, a feldolgozásban Berecki Sándor mellett több erdélyi intézmény szakemberei (Mariana Egri, Iosif Vasile Ferencz, Gál Szilárd Sándor, Győrfi Zalán, Nagy József Gábor, E. Németh Rita, Rezi Botond és Sztáncsuj Sándor József, a Zala megyei fotó-anyag tekintetében pedig Száraz Csilla) vesznek részt