Teljesítsd a kihívásokat!
Ha már Keszthelyen jársz, akkor töltsd le a díjnyertes HELLO Keszthely mobil-appot és gyűjtsd be a jutalmakat! Bővebben
A keszthelyi Balatoni Múzeum épülete ad otthont a legátfogóbb balatoni gyűjteménynek. A több mint egy tucat állandó, és számos időszaki kiállítást bemutató, mintegy 380 ezer műtárggyal rendelkező múzeum egész évben látogatható, interaktív, gyermekbarát, tökéletes program családoknak is.
Ha a Balaton szerinted a legklasszabb hely, a róla szóló múzeumot véletlenül se hagyd ki! A Balatoni Múzeum a Balaton kialakulását, történetét, valamint a tóhoz kapcsolódó turizmust, és annak kialakulását mutatja be. A „Magyar Tengerben” az a csodálatos, hogy ahányan vagyunk, mindenki más miatt szereti. A legtöbben talán a nyári szezonban a fürdés, hajózás miatt keresik fel, de vannak, akik halászás, horgászás céljából egész évben látogatják, vagy csupán szeretnek gyönyörködni benne.
Az állandó kiállítások közé tartozik a Halápy János emlékkiállítás, a festő a balatoni témájú festményeit a múzeumra hagyta hagyatékként. A közelmúltban a Festetics szabadulószoba is kialakításra került az épületben. De sok érdekességet lelhetünk fel Balaton és a sport,- a várak,- az ember kapcsolatáról. Hallottál már a Balaton nevű óriásról szóló mondáról? Ezt is elmesélik Neked a múzeumban!
Napjainkban állandó és időszaki kiállításoknak, különböző foglalkozásoknak, gyerektáboroknak ad otthont a múzeum. Csapata lelkesen dolgozik, folyamatosan fejlődik, megújul, kutat. A múzeumi kutatások eredményeiről, érdekességekről olvashatunk az intézmény honlapján lévő „blog” fül alatt.
Ha érdekel a múzeum története, bővebben itt olvashatsz róla.
Az intézmény több szolgáltatása révén kiérdemelte a család-és gyermekbarát múzeum címet. A családok kedvezményes belépőjegy vásárlásával látogathatják a múzeumot, ahol interaktív-, kincskereső játékok, babzsák fotelek, játszósarok várja a gyermekeket. A legkisebbekre is gondoltak, pelenkázási, bébiétel melegítési lehetőség is van. Az intézmény az év folyamán több családi napot, nyáron gyerektábort is szervez, születésnapot is lehet tartani az épületben.
“Nagyon érdekes, széles körben informatív múzeum a Balaton kialakulásáról, élővilágáról, benépesedéséről és sok minden másról is. Gyerekeknek rendkívül hasznos, informatív játékokkal, kvízekkel és tudnivalókkal. Nagyon ajánlom!”
Boda KlaudiaHelyi idegenvezető
2020-ban megnyílt Festetics-szabadulószoba, ahol a részt vevők egy valós történelmi szituációba a II. világháború végnapjaiba kerülnek, ahol a Festetics örökség megmentése a cél. Ne feledjétek, a szabadulószobát előzetes bejelentkezéssel lehet látogatni!
A múzeum egy januári pihenőt leszámítva egész évben nyitva tart. A múzeumban kérhetünk tárlatvezetést is.
A múzeum a Fő térről, Balaton partról 10 perces sétával elérhető. Ha autóval érkezünk, a múzeum környéki utcákban ingyenes a parkolás.
A múzeum gyűjteményének legizgalmasabb darabjait a világhálón is elérhetjük. A legnépszerűbb a fotótár, amelyben a legelső képek az 1880-as évekből származnak, találhatunk portrékat is a Festetics családról. A több mint 50 ezer tétel alkotta gyűjtemény tartalmazza a múzeum dolgozóinak felvételeit ásatásokról, gyűjtésekről.
A múzeum története egészen a XIX. század végéig kell visszamennünk, a millenium időszakában vetődött fel egy „balatoni” múzeum kialakításának gondolata. Keszthelyen elsősorban Lovassy Sándor akadémiai tanár és Csák Árpád szolgabíró támogatták az ügyet. A Balatoni Múzeum Egyesület 1897-ben alakult meg, de az alakuló közgyűlésre csak 1898-ban került sor. Kezdetben a szolgabíró régészeti gyűjteményét állították ki, letették a néprajzi gyűjtemény alapjait, valamint elkezdték a könyvtári állományt gyarapítani, kezdetét vették az első ásatások. A múzeumi gyűjtemény gyarapodását az első világháború szakította meg.
A múzeum épülete 1925-28 között épült fel, György Dénes tervei alapján. A gyűjteményeket 1935-től sikerült az épületbe szállítani. 1936-ban az intézményt egyesítették a sümegi Darnay Múzeummal. 1941-ben Dornyay Bélát választották a múzeum igazgatójának, elkezdtek egy komplex kiállítást szervezni, azonban a kezdeményezés a II.világháború kirobbanása miatt abbamaradt. Az épületet hadikórházzá alakították, a kiállítási tárgyakat ládákba csomagolva próbálták vasúti szerelvényeken menekíteni, azonban az értékes darabok egy bombatámadás közepette Zalaegerszegen megsemmisültek.
1949-et írunk, amikor a kiürült múzeumban – főként kölcsönzött tárgyakból létrehozott – állandó kiállítást tudtak kialakítani, így újra fejlődésnek tudott indulni a múzeum. Az 1967-ben nyílt kiállításánál a múzeum már saját anyagára tudott építeni.
Új korszak köszöntött a múzeum épületébe akkor, amikor Keszthelyt Zala megyéhez visszacsatolták 1979-ben. Műszaki korszerűsítés és felújítás zajlott 1980-1986 között, 1986-tól komplex kiállítás mutatja be a Balaton és környékének életét, amelyet azóta többször megújítottak.
8360 Keszthely, Múzeum utca 2.
Ha már Keszthelyen jársz, akkor töltsd le a díjnyertes HELLO Keszthely mobil-appot és gyűjtsd be a jutalmakat! Bővebben