Teljesítsd a kihívásokat!
Ha már Keszthelyen jársz, akkor töltsd le a díjnyertes HELLO Keszthely mobil-appot és gyűjtsd be a jutalmakat! Bővebben
Keszthely belvárosi és Balaton-parti nevezetes épületei közt akadnak olyanok, amelyek ma nem azt a funkciót töltik be, mint építésük idején. Ismerjük meg Keszthely régi épületeinek történetét!
Az egykori Városháza, kora eklektikus stílusában a XVIII. század második felében épült. Homlokzatán a város címere utal eredeti rendeltetésére. Lépj be régi kapuján, és tekintsd meg lépcsőházában a Keszthelyi Pantheon márványtábláit, melyek a keszthelyi kötődésű ikonokról emlékeznek meg!
A város főterén található Városháza amellett, hogy fontos szerepet tölt be a város közigazgatási életében, esztétikailag is hozzájárul a szép városképhez. A Festeticsék udvari építésze, Hofstädter Kristfóf által tervezett épület eredetileg szállásháznak/megyeháznak épült, majd átépítését követően nyerte el copf stílusú homlokzatát. Több évtizedig, 1865-1897 között itt működött a Georgikon utódjaként megnyílt Mezőgazdasági Tagintézet. Majd később takarékpénztári székházként, postaként is funkcionált, a Balatoni Múzeum kiállításainak is helyet adott. Az 1930-as évek óta tölti be a városháza funkcióját, ma a Polgármesteri Hivatal székhelye. Amikor az épület felújítására került sor, meglepetés érte a renoválásban részt vevőket, ugyanis a több réteg vakolat alatt freskókat véltek felfedezni. A freskókat Haraszti László, keszthelyi festőművész festette újra. A Dísztermet is akkor tárták fel, a létezéséről egészen addig nem tudtak.
Ha a Balaton-part felé haladunk, feltűnhet, hogy a Helikon parkot körülölelő házakon a Monarchia korának stílusa köszön vissza. Nem véletlen, a múlt századfordulón villák építési hulláma indult a park környékén, az akkor épült házak stílusa ma is meghatározó. Hogy milyen stílus pontosan? Az eklektika, szecesszió visszafogottabb irányzatai, mellette svájci stílusjegyeket hordozó fából épített homlokzati szakaszok is megjelennek.
Ha a Pavilonsoron át közelítjük meg a Balaton-partot, a sor végén balra egy, több mint százéves épületet láthatunk. Eredeti funkciójára utalva hirdeti homlokzatán a felirat: Hullám Szálló. A szálló 1893-94 között épült fel Schadl János tervei alapján, azt követően, hogy a Balaton-part a város birtokába került. Forgalma hamarosan oly nagy volt, hogy oldalszárnyakkal kellett bővíteni az épületet. 1912-ben kigyulladt a szálló, de sikerült helyrehozni a tűz okozta károkat, fontos kulturális rendezvényeknek adott otthont az épület az elkövetkező évtizedekben.
A második világháborút követően folyamatosan romlott az állapota, a 70-es években közel került a bontáshoz, de a helyi lakosság összefogásával megmenekült.
Napjainkban nyaranta az egykori szálló teraszát a Gasztroplacc töltötte meg élettel, várja kézműves sörökkel, burgerekkel, street food ételekkel éhes, balatoni panoráma mellett enni-inni kívánó vendégeit.
A Balaton Szállót 1895-ben adták át. 1954 után vállalati üdülő lett belőle, majd állapota fokozatosan romlott, egy 2008-as tűz a tetőszerkezetét tette tönkre. A mai napig vár a felújításra. Tavasztól őszig a szálló előtti téren áll a Keszthelyi Óriáskerék.
Ha már Keszthelyen jársz, akkor töltsd le a díjnyertes HELLO Keszthely mobil-appot és gyűjtsd be a jutalmakat! Bővebben